kvety a kytice


Nádoby pre izbové rastliny

30.09.2012 20:28

 

 

Nádoby pre izbové rastliny

                 

Umiestnenie izbových rastlín v interiéri nie je jednoduchá záležitosť, pretože musíte brať do úvahy okrem iného aj súlad farieb a vhodnú nádobu, ktorá je veľmi dôležitým dekoračným prvkom.  Na trhu je široký sortiment rôznych pestovateľských nádob - od najlacnejších po najdrahšie. Výber nádoby je dôležitá časť aranžovania. Na tomto sa neoplatí šetriť, pretože črepník sa nekupuje na jeden rok a správnou voľbou dokáže aj nenápadná rastlina vyniknúť.

Správnym výberom nádoby docielite nielen harmóniu vo vašom domove ale aj krásny rast vašich rastlín. Musíte si uvedomiť, aký veľký koreňový bal musí rastlina vytvoriť, aby bola schopná vyživovať nadzemnú časť. Ak pestovateľská nádoba nespĺňa základné kritériá, nároky kvetín, môže ich dokonca poškodiť. Nevyriešený odtok vody, nesprávny prehľad o množstve vody v substráte spôsobujú nesprávny rast rastlín, ba dokonca ich uhynutie.

Najbežnejšie pestovateľské nádoby sú z hliny, alebo plastu. 

 

Dôležité je uvedomiť si rozdiel medzi pestovateľskou nádobou a obalom, ktorý má aj estetickú funkciu.

Pri kúpe rastlinky, ju kupujete prevažne v plastovej pestovateľskej nádobe. Je to kvôli jednoduchému transportu a skladovaniu a samozrejme to znižuje aj cenu rastlín na trhu.

 

Akú teda ?

 

V tomto momente už záleží na vás, akú formu pestovania si zvolíte. Hneď po kúpe by sa rastlinky nemali presádzať pretože prekonávajú šok z presunu a zmeny prostredia. Je však dôležité časom ich presadiť a zvoliť im vhodný substrát, a samozrejme aj vhodnú nádobu. Ak rastlinku budete presádzať znovu do plastovej pestovateľskej nádoby je dobré zabezpečiť si pod ňu misku na odtok vody, alebo keramický obal, ktorý vám poskytne aj estetický zážitok. Pri výbere obalu dbajte na veľkosť, mal by byť aspoň o centimeter väčší ako je plastový črepník. Keďže poväčšine nekupujete tieto obaly na jeden rok, môžete zvoliť aj väčšiu variantu, treba si však uvedomiť veľkosť obalu v pomere k veľkosti rastlinky. Samotná rastlinka by sa vám nemala "utopiť" v keramickom obale ale ani by nemal pretŕčať plastový kvetináč.

 

Plastové kvetináče sú hygienické a dobre sa čistia. Sú ľahké a trvanlivé. Sú teplejšie, nevzniká žiadny chlad z odparovania. Rastliny v týchto nádobách netreba tak často polievať - výnimkou sú čisté rašelinové substráty v nádobe, ktoré rýchlo vysychajú. Neznečisťujú sa ako hlinené nádoby. Pôda v nádobách z plastu má často vhodnejšie vlastnosti. Nevýhodou týchto nádob je, že pri nadmerných dávkach vody hrozí nebezpečenstvo z premokrenia substrátu. Ľahko sa prevrátia. Priemer nádob pre rastliny je odstupňovaný po centimetroch, sú práve tak široké ako vysoké.

 

 

Hlinené nádoby sú pórovité, a preto sú vhodné pre pestovateľov začiatočníkov, ktorí majú sklon k nadmernému zalievaniu rastlín. Vzhľadom na väčšiu hmotnosť majú i väčšiu stabilitu. nevýhodou je, že ak je nádoba staršia, usadzujú sa na povrchu soli, vápnik a riasy. Pretože sú pórovité, odparujú viac vody a samozrejme i hnojív. Následkom je chlad, spôsobený vyparovaním, čím sa znižuje teplota pôdy. Korene rastú až k okraju a to budí dojem prekorenenia balu. Ťažko sa čistia, a preto ich treba pred použitím navlhčiť.

 


Keramické obaly sú v rôznych farbách a dizajnových prevedeniach s ľahkou údržbou a sú aj stabilnejšie pre svoju vyššiu váhu. Nevýhodou je, že nemajú spodný odtok, preto po poliatí rastliny treba zvyšnú vodu vylievať, alebo dávať väčší pozor na preliatie.

 

 

Samozavlažovacie nádoby  sú novinkami na trhu. Majú zabudovaný zásobník vody, ktorý zabezpečuje permanentné premokrenie substrátu a rastlinka spotrebuje len toľko vody a živín koľko potrebuje. Stačí občas skontrolovať stav vlhkomeru a doliať potrebný roztok. Nevýhodou je vysoká cena za vysokú kvalitu.

 

 

Drevené nádoby by mali mať na dne okrem drenážnej vrstvy aj fóliu, aby nevytekala voda. Drevo je prírodný materiál, čo je zároveň jeho nevýhodou aj výhodou. Vplyv vlhkosti môže časom spôsobiť na obale škvrny, alebo deformáciu. Je dôležité dbať na zvýšenú údržbu.

 

Kovové obaly sú trváce, nemenia svoje vlastnosti, ľahko sa udržujú. Ich nevýhodou je vysoká cena.


 
 

 

—————

Späť